JUBILEUSZOWY XV OGÓLNOPOLSKI KONGRES WARSZTATOWY
DLA DYREKTORÓW PLACÓWEK NIEPUBLICZNYCH Dyrektor placówki niepublicznej w obliczu zmian prawno-finansowych, kontroli organów dotujących oraz aktualnych wytycznych MEN na rok szkolny 2024/2025
4 filary kongresu
w unikatowej formule Masterclass
Partnerzy
Skorzystaj z pełni możliwości
biorąc udział w jubileuszowej wersji stacjonarnej!
Weź udział w wykładów i warsztatach prowadzonych przez praktyków oraz skonsultuj problemy swojej placówki przy stoliku eksperckim – masz na to aż 2 dni!
Nawiąż kontakty, zadbaj o swoją placówkę i zastosuj nowe rozwiązania poznając osoby tworzące i prowadzące placówki niepubliczne oraz wystawców w strefie targowej.
Po Kongresie weź udział w spektaklu w reżyserii Jerzego Bończaka w Teatrze Capitol pt. „Łóżko pełne cudzoziemców” z imprezą taneczną dla chętnych! *Liczba miejsc ograniczona!
TOP TEMATY Kongresu
W miarę postępu prac legislacyjnych program kongresu będzie aktualizowany.
W kongresie wezmą udział eksperci-praktycy,
O czym będziemy mówić:
W jaki sposób na ruch kadrowy wpływa rezygnacja z HiT oraz wprowadzenie zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej? Przed jakimi wyzwaniami stanęli dyrektorzy w związku z ograniczeniem liczby godzin przedmiotów ogólnorozwojowych?
Awans zawodowy nauczyciela na starych i nowych zasadach. Co warto wiedzieć o obserwacjach? Jakie konsekwencje może ponieść dyrektor oraz placówka nieprzestrzegająca przepisów o awansie zawodowym?
Na co zwrócić uwagę rozliczając dotacje w placówce za rok 2024 r. i wnioskując o finansowanie na rok następny? Jak uniknąć wątpliwości ze strony organu kontrolnego i jakie prawa posiada organ prowadzący placówkę, który stanął w obliczu zakwestionowania rozliczenia? SPE – najczęstsze błędy popełniane przez placówki.
Procedury i wskazówki, jak powinna reagować kadra placówki w sytuacjach kryzysowych z udziałem ucznia po 15.08.2024.
Gdzie kończy się odpowiedzialność dyrektora a zaczyna księgowego, gdy trzeba rozliczyć podatek VAT w placówce?
Finanse placówki niepublicznej nie są związane jedynie z dotacjami. Jak sprawnie poruszać się w kwestiach podatkowych prowadząc działalność i nie popełniać nieprawidłowości w przypadku kontroli – omówimy to na przykładach!
Raport z badań
na portalu nadzorpedagogiczny.pl w obszarze oświaty niepublicznej dotyczy problemów związanych z wydatkowaniem i rozliczaniem dotacji, kwestii roszczeń dotyczącym prawidłowych kwot dotacji, weryfikacji czy gmina poprawnie obliczyła zaktualizowaną kwotę oraz tego, jak dochodzić swoich praw, jeśli nowa stawka jest zbyt niska.
Udział w kongresie pozwoli na czas usystematyzować tę wiedzę w konkretny i przystępny sposób!
Program Konferencji
Konferencja
godz. 9.00 - 17.00
DZIEŃ 1
W tej części omówimy mechanizmy oraz sposoby radzenia sobie ze zjawiskiem zaburzeń zachowań oraz emocji u dzieci. Przeanalizujemy procedury postępowania dyrektora placówki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom placówki w sytuacjach zagrażającym ich bezpieczeństwu. Wyjaśnimy, jak dyrektor może wspierać kadrę pedagogiczną w trudnych wychowawczo sytuacjach.
W tej części przybliżymy jakie prawa i obowiązki przysługują placówce w związku z wydatkowaniem dotacji na uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a także jak je należycie dokumentować, aby organ kontrolny nie zakwestionował wysokości dotacji.
W tej części omówimy, jak w praktyce poradzić sobie z prawnymi nowościami roku szkolnego 2024/2025, na przykładach pokażemy gotowe rozwiązania oraz wskażemy na co dyrektorzy muszą zwrócić uwagę realizując nowe obowiązki, by uwzględnić przepisy i wytyczne MEN.
W tej części przyjrzymy się kwestii podatku VAT w placówkach oświatowych – jakie zapisy w umowach zabezpieczą nas na wypadek kontroli, kiedy możemy liczyć na preferencyjną stawkę, a w jakich wypadkach placówka może skorzystać ze zwolnienia z VAT?
W tej części omówimy obowiązki, które nakłada na szkoły i przedszkola ustawa o ochronie sygnalistów, zasady wdrożenia odpowiednich procedur, umożliwiających skuteczne działanie systemu zgłaszania i ochrony sygnalistów w placówkach oświatowych.
godz. 9.00 - 15.00
DZIEŃ 2
Tylko dla osób, które zakupiły wariant z warsztatem
W tej części pokażemy Państwu, jak wdrożyć w życie zmiany prawne obowiązujące w nowym roku szkolnym, by zwiększyć efektywność pracy placówki oraz skutecznie realizować nadzór pedagogiczny i politykę oświatową państwa.
W czasie warsztatu wyposażymy Państwa w sprawdzone rozwiązania z zakresu tworzenia dokumentacji m.in. administracyjno-organizacyjnej i pedagogiczno-dydaktycznej, istotne w świetle oceny prawidłowości wydatkowania dotacji.
W tej części analizujemy największe trudności dyrektorów związane z nową ścieżką awansu, kwalifikacjami zawodowymi oraz dokonamy analizy przykładów rozwiązań dotyczących awansu.
W czasie warsztatu przeanalizujemy jakie prawa przysługują placówce kontrolowanej w związku z wydatkowaniem dotacji, a także jakie obowiązki na niej ciążą wobec organu kontrolnego.
Strefa ekspercka
liderów placówek niepublicznych
Weź udział w XV Jubileuszowym Kongresie dla Dyrektorów Placówek Niepublicznych, aby spotkać się z dyrektorami-liderami tworzącymi placówki takie jak Twoja! Wymień się wiedzą, porównaj doświadczenia, nawiąż nowe kontakty, które pozwolą ci jeszcze lepiej zarządzać twoją placówką! Porozmawiaj z przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń zrzeszających kadry zarządzające i organy prowadzące niepubliczne szkoły i przedszkola, a wszystko to przy aromatycznej kawie i smacznych przekąskach.
Po części kongresowej możliwość udziału w przedstawieniu wystawianym na deskach Teatru Capitol: pt. „Łóżko pełne cudzoziemców”.
25 października 2024 r. o godz. 19:00 w Teatrze Capitol. Spektakl potrwa 120 min. z przerwą.
WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W SPEKTAKLU ZAPRASZAMY NA IMPREZĘ TANECZNĄ ORGANIZOWANĄ PRZEZ TEATR CAPITOL!
UWAGA!
Wejściówki zostały wyprzedane.
Do dyspozycji uczestników przez 2 dni będą stoiska naszych Partnerów i Sponsorów, na których będzie można poznać ich propozycje produktowe, nawiązać kontakty biznesowe, skorzystać ze specjalnych promocji czy zrobić sobie profesjonalne zdjęcie biznesowe.
Przy zapisach na dwudniowy udział w kongresie, poza warsztatami czekają na Państwa dodatkowe prelekcje! Dodatkowo przez 2 dni w dedykowanych punktach eksperckich możecie 1:1 skonsultować pilne sprawy z własnej placówki dotyczące dotacji, prawa pracy, awansu zawodowego czy procedur i zarzadzania placówką.
Chcesz poznać osoby zajmujące podobne stanowisko w placówce? A może wymienić się doświadczeniem? Poznaj innych uczestników Kongresu w czasie wydarzenia i zdobądź wiedzę przydatną przy prowadzeniu Twojej placówki. A wszystko to w dedykowanej strefie chillout.
Pomóż nam tworzyć jak najlepsze wydarzenie dla Naszych uczestników! Wypełnij ankietę, podziel się swoimi pomysłami na tematy, a będziesz miał szansę na zdobycie upominku.
Kup bilet
Weź udział w Kongresie
Pula biletów jest ograniczona
- Udział w Kongresie online
- Udział w Kongresie stacjonarnie
Pełne wersje biletów z warsztatami znajdziesz w zakładce "Weź udział"
Weź udział w Kongresie, jeżeli:
- chcesz skutecznie działać w obecnej rzeczywistości, inspirując się sprawdzonymi rozwiązaniami od innych skutecznie zarządzających dyrektorów,
- nie masz czasu na teoretyczne wykłady, szanujesz swój czas i zależy Ci na praktycznej wiedzy, jakie usprawnienia wdrożyć tu i teraz,
- szukasz praktycznych wskazówek pozwalających na zastosowanie wciąż zmieniających się przepisów prawnych,
- jesteś zainteresowany nawiązaniem kontaktów i wymianą doświadczeń ze specjalistami prawa oświatowego i społecznością dyrektorów publicznych placówek oświatowych,
- dbasz o rozwój swojej placówki nie tylko w zakresie zgodności z przepisami, ale też zaleceniami specjalistów skupionych na zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci.
Kto powinien wziąć udział?
- dyrektorów i wicedyrektorów szkół niepublicznych wszystkich typów
- dyrektorów i wicedyrektorów przedszkoli niepublicznych
- przedstawicieli organów prowadzących
- osoby odpowiedzialne za przygotowywanie dokumentacji prawnej i ewaluacyjnej w placówkach oświatowych
- osoby odpowiedzialne za finanse placówki